Rajoni

Kosova me qeveri të re, reagon Presidenti Thaçi


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 13:46 - 03/06/20 |
Opi Nion

Presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi, i ka ofruar bashkëpunim qeverisë së re të drejtuar nga Avdullah Hoti i Lidhjes Demokratike të Kosovës (LDK).

“Votimi i qeverisë së re është një veprim i rëndësishëm për demokracinë dhe për qytetarët e vendit. Me bashkëpunim dhe koordinim ndërinstitucional mund ta rimëkëmbim ekonominë tonë dhe të lëvizim me hapa më të shpejtë drejt integrimit euroatlantik, duke e fuqizuar partneritetin me SHBA-në dhe me të gjitha shtetet mike”, ka shkruar presidenti Thaçi.

Qeveria e re e Kosovës me kryeministër, Avdullah Hotin, u votua nga Kuvendi i Kosovë, me 61 vota pro, 24 kundër dhe një abstenim.

Të drejtën për formimin e qeverisë nga LDK-ja e njohu Gjykata Kushtetuese e Kosovës që shpalli kushtetues dekretin e presidentit Hashim Thaçi për të mandatimin e Avdullah Hotit si kandidat për formimin e qeverisë së re.

Dekretin e presidentit e dërgoi në kushtetuese Lëvizja Vetëvendosje që pretendonte se nuk kishte shfrytëzuar të drejtën e saj kushtetuese për të propozuar mandatarin e ri. Qeveria Kurti u rrëzua në muajin mars pas një mocioni mosbesimi në Kuvend.

Përbërja e kabinetit qeveritar të qeverisë Hoti

 • Avdullah Hoti, kryemnistër
 • Besnik Tahiri, zëvendëskryeministër i parë
 • Driton Selmanaj, zëvendëskryeministër
 • Albulena Bala – Halimi, zëvendëskryeministëre
 • Goran Rakiq, zëvendëskryeministër dhe ministër i Pushtetit Lokal
 • Hykmete Bajrami, ministre e Financave
 • Besjan Mustafa, ministër i Bujqësisë, Pylltarisë dhe Zhvillimit Rural
 • Vlora Dumoshi, ministre e Kulturës, Rinisë dhe Sporteve
 • Anton Çuni, mbetet ministër i Mbrojtjes
 • Arban Abrashi, ministër i Infrastrukturës dhe Ambientit
 • Agim Veliu, ministër i Punëve të Brendshme
 • Armend Zemaj, ministër i Shëndetësisë
 • Blerim Kuçi , ministër i Zhvillimit Ekonomik
 • Selim Selimi, ministër i Drejtësisë
 • Meliza Haradinaj – Stublla, ministre e Punëve të Jashtme dhe Diasporës
 • Ramë Likaj, ministër i Arsimit, Shkencës, Teknologjisë dhe Inovacionit
 • Skënder Reçica, ministër i Punës dhe Mirëqënies Sociale
 • Vesel Krasniqi, ministër i Tregtisë dhe Industrisë
 • Dalibor Jevtiq, ministër për Kthim dhe Komunitete
 • Enis Kervan, ministër i Zhvillimit Rajonal / Opinion.al

Pas