Aktualitet

Koronavirusi në Shqipëri, konfirmohen 5 raste të reja


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 11:04 - 21/05/20 |
Opi Nion

Ministria e Shëndetësisë ka deklaruar se gjatë 24 orëve të fundit janë konfirmuar 5 raste të reja me koronavirus. Aktualisht, në vendin tonë në total numri i të prekurve është 969.

Rastet e reja janë regjistruar;  3 raste në Durrës, 1 në Tiranë dhe 1 në Krujë, kontakte të rasteve të mëparshme pozitive. Ndërkohë, të shëruar janë 13 qytetarë.

Gjendja në spitalin infektiv paraqitet e qëndrueshme prej ditësh me 14 pacientë të shtruar dhe vetëm 3 prej tyre janë në terapi intensive.

Aktualisht janë 167 persona aktivë me COVID19, kryesisht në Tiranë, Durrës dhe Krujë.

COVID-19 – Statistika (21 Maj 2020)

Testime totale                         13825

Testime molekulare              12759

Testime serologjike                1066

Raste pozitive                             969

Raste të shëruara                        771

Raste Aktive                               167

Humbje jete                            31 (Qarku Tiranë 18, Durrës 6, Fier 3, Vlorë 1, Shkodër 2, Kukës 1)

Shpërndarja gjeografike e rasteve aktive është si vijon:

Tiranë            55

Durrës           47

Krujë             31

Shkodër         10

Berat              10

Kamëz            9

Fier                 2

Elbasan           1

Mirditë           1

Korçë             1

Pas