Kryesore

Koronavirusi në ekonomi, ministrja shpjegon ndikimin në buxhetin e shtetit


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 23:04 - 28/04/20 |
Opi Nion

Ministrja e Financave dhe Ekonomisë, Anila Denaj ka shpejguar në “Opinion” ndikimin që pandemia COVID-19 ka pasur në buxhetin e shtetit.

Gazetarja Aurora Sulçe e pyeti ministren në lidhje me difiçitin real buxhetor dhe si do të mbulohet ky difiçit në një kohë kur rritja e ekonomike është e ulët për shkak të koronavirusit.

Aurora Sulçe: Në ligjin organik e buxhetit është e përcaktuar që rritja ekonomike duhet të bëhet dhe në bazë të përllogaritjeve që bën FMN apo në bashkëpunim me FMN. Duke se keni një diferencë prej 7 pikësh me atë që parashikon FMN për këtë vit. Kjo padyshim reflektohet tek difiçiti real buxhetor dhe në kushtet kur kemi një rritje shumë të ulët ekonomike si do të mbulohet shtrohet çështja. Sa pritet të jetë në vlerësimin tuaj dhe sa është difiçiti real i Shqipërisë?

Anila Denaj: Nuk është hera e parë që unë unë anonçoj që kemi skenarin më pesimist se ai i marsit, Adresimi i paketës së dytë ishte i menjëhershme dhe u bë duke flokuar shkurtim të zërave të shpenzimeve. Periudha që unë kamë anonçuar më herët për të rishikuar buxhetin në mënyrë të qenësishme është periudha e qershorit dhe ne kemi që në mars i kemi bërë kalkulimet e këtij skenari. Unë e kam e kam thënë dhe me FMN dhe e kam raportuar këtë skenar. Ne kemi parashikuar në këtë skenar i cili do dhe një muaj e gjysmë kohë për t’u materializuar, por është ulja e të ardhurave me -4.5% të produktit të brendshëm bruto. Një  rritje të difiçiti buxhetor dhe një rritje të nivelit të borxhit ndaj të produktit të brendshëm bruto. Kjo nuk do të shkonte pa ulur shpenzimet, për të arritur në një difiçit buxhetor të paktën tek niveli 70-72%./ Opinion.al

Pas