Bota

Koronavirusi në Amerikë, afro 4 milionë njerëz humbën punën përgjithmonë


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 16:53 - 03/10/20 |
el ida

Pandemia po i jep një goditje të fortë ekonomisë amerikane, me afro katër milionë vende pune që zhduken përgjithmonë.

Departamenti i Punës deklaroi se përqindja e amerikanëve të papunë të përhershëm u rrit në 35.6% në shtator, nga vetëm 11.1% në prill.

Kjo do të thotë se ata që shpresonin se kishin humbur punën për pak kohë, e kanë humbur atë në mënyrë të përhershme ndërsa bizneset mbyllen dhe ulin kostot.

Analistët e ekonomisë thonë se humbje e përhershme të vendeve të punës do të japin efektin e tyre. Njerëzit e papunë mund të ndalojnë shpenzimet dhe ka rrezik të mbeten prapa në pagesat e faturave. Shpresa e vetme është që ata që tani klasifikohen si të papunë të përhershëm do të mund të punësohen diku tjetër.

Nga ana tjetër, rimëkëmbja e tregut të punës po humbet vrullin. Vetëm në javët e fundit, kompanitë kryesore duke përfshirë Disney (DIS), gjigandin e sigurimeve AllState (ALL) dhe Raytheon Technologies (RTN) kanë njoftuar secila mijëra pushime nga puna.

Sakaq, e enjtja shënoi ndoshta ditën më të keqe në pushimet nga puna në historinë e aviacionit. American Airlines (AAL) dhe United Airlines (UAL) njoftuan planet për të shkurtuar një total prej 32,000 vendeve të punës.”/Opinion.al

Pas