Rajoni

Koronavirusi/ Greqia vendos kufizime ndaj vaksinës së AstraZeneca


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 21:05 - 05/02/21 |
Opi Nion

Greqia vendosi kufizime ndaj vaksinës së kompanisë AstraZeneca. Komiteti Kombëtar i Vaksinimit marrë vendimin që vaksina e krijuar nga Universiteti i Oksfordit dhe AstraZeneca t’i nënshtrohen vetëm personat nën 65 vjeç.

Bordi shprehet se vaksina e AstraZeneca ka rezultate të mira për sa i përket sigurisë dhe aftësisë për të krijuar imunitet dhe të jetë shumë efektive.

Zyrtari i Shëndetit Publik, Marios Themistocles tha se pas “dritës jeshile“ vaksina e AstraZeneca do të përdoret në të gjithë Greqinë.

Vaksina AstraZeneca është kufizuar nga shumë shtete evropiane, me argumentin se nuk kanë të dhëna të plota për ta përdorur tek personat mbi 65 vjeç.

Pas