Bota

Koronavirusi, a do të hapen shkollat në Europë?


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 17:00 - 26/08/20 |
el ida

Në të gjithë Evropën, fillimi i vitit të ri shkollor kishte për qëllim të sinjalizonte një kthim në normalitet të arsmit, pas mbylljes së shkollave dhe zhvillimit të mësimit online që prej marsit.

Megjithëse mbetet ende për tu vërtetuar se çfarë roli luajnë shkollat dhe fëmijët në ​​transmetimin e virusit, shumë vende ende nuk e kanë vendosur se si do të zhvillohet viti i ri shkollor.

Gjermania

Viti i ri shkollor fillon në data të ndryshme në 16 shtetet federale të Gjermanisë. Në disa vende veriore, si në Berlin, nxënësit tashmë janë rikthyer; në shtetet jugore klasat rifillojnë në shtator.

Arsimi është një kompetencë rajonale, por Akademia Kombëtare e Shkencave të Natyrës të Gjermanisë ka nxjerrë udhëzime, që përfshijnë mbajtjen e maskave për nxënësit nga 15 vjeç e lart, grupe të vogla mësimi brenda shkollave dhe testime të vazhdueshme.

Spanja

Pedro Sanchez, kryeministër i Spanjës, bëri me dije se shkollat do të rinisin normalisht. Sipas planit të ministrisë së Arsimit, nxënësit duhet të ruajnë distancimin fizik prej 1,5 metrash nga njëri-tjetri dhe klasat do të jenë të përbëra nga 15 deri në 20 fëmijë.

Rekomandimet e qeverisë përfshijnë përdorimin e ambienteve të tilla si biblioteka dhe mensa si klasa për të lejuar më shumë hapësirë për nxënësit.

Qeveria rajonale katalanase po punëson 5000 mësues shtesë për të krijuar “grupe” nxënësish edhe jashtë shkollave në mënyrë që të kufizohet numri i nxënësve brenda shkollave.

Rajoni i Madridit synon të punësojë 600 persona staf ndihmë dhe ka propozuar katër plane veprimi të ndryshme në varësi të ashpërsisë së pandemisë, përfshi pjesëmarrjen e pjesshme të nxënësve në klasa dhe mësimin në distancë.

Italia

Shkollat ​​italiane do të rihapen më 14 shtator pasi kanë qëndruar të mbyllura për gjashtë muaj. Stafi do të duhet të veshë maska, dhe qeveria do të vendosë në javën e fundit të gushtit nëse fëmijët më të rritur se 6 vjeç do të duhet ta bëjnë këtë.

Klasat do të jenë më të vogla për të lejuar distancimin social midis 8 milion nxënësve të vendit – që do të thotë se nevojitet hapësirë ​​për klasa të reja. Por sipas shoqatës së drejtuesve të shkollave, Italisë i mungojnë akoma 20 mijë klasa shtesë për gjithsej 400 mijë nxënës.

Danimarka

Shkollat në Danimarkë u rihapën në 10 gusht, pas rënies së numrave të të infektuarve ditorë me koronavirus.

Fëmijët mësonin në grupe më të vogla 10-12 nxënës dhe kjo kërkoi punësimin e mësueve të rinj dhe stafit ndihmës shtesë. Nxënësit uleshin 2 metra larg nga njëri tjetri në klasë dhe lanin duart në çdo orë e gjysmë.

Fëmijëve dhe mësuesve nuk u kërkohej të mbanin maska ​​- dhe Danimarka nuk ka parë një rritje të infeksioneve pasi rihapen shkollat.

Franca

Shkollat ​​franceze do të rihapen më 1 shtator, përveç në zonat e deklaruara si “zona aktive të qarkullimit të virusit” si Parisi ose rajoni i Marsejës, ku shkollat ​​mund të mbeten të mbyllura.

Franca, do ta bëjë të detyrueshme mbajtjen e maskës në ambiente të mbyllura për mësuesit dhe nxënësit mbi 11 vjeç.

Shkollat ​​do të duhet të sigurojnë maska dhe mjete të tjera mbrojtëse ​​për stafin e tyre./Opinion.al

Pas