-U tha në Opinion

Kontrollorët pezulluan punën, si financohet AlbControl


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 22:21 - 07/04/21 |
Opi Nion

Zëvendësministri i Infrastrukturës dhe i energjisë Etien Xhafaj ka treguar mënyrën e financimit të AlbControl, punonjësit e të cilës pezulluan punën.

Xhafaj tha në emisionin “Opinion” se financat e AlbControl varen nga trafiku dhe ulja e ngritja e areplanëve në Rinas.

Ai shpjegoi dhe uljen e pagës për kontrollorët ajror, duke thënë se paga e tyre është ulur deri në 46%/

“Kompania përdor të gjithë fondet e veta, fondet merren nga tarifat që paguajnë si për mbikalimet dhe për uljet e ngritjet nga aeroportit i Rinasit. Erocontrol sjell tre skenarë të niveli të trafikut dhe fluksit të trafikut, në bazë të kësaj llogaritet buxheti i kompanisë në vetvete, duke marrë si bazë atë që është në aeroportë. Tarifat shkojnë për AlbControlit dhe në fund të vitit janë të transferueshme. Diferenca e vitit 2020 me 2019 është me 57%, është niveli i 2004, sipas AlbContorlit, trafiku i 2019 do të arrihet 2024-2026. Rroga llogaritet në bazë të të gjithë shpenzimeve. Rroga është në bazë të punës që bëjnë. Rroga e kontrollorëve ishte 4400 dollarë në bazë të detyrave, ka një ulje prej 45-46% nga ulja e fluksit.”-tha Xhafaj./Opinion.al

Pas