Kryesore

Konfirmimi i aktakuzave, EULEX kontroll në shtëpinë e Thaçit


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 09:36 - 06/11/20 |
Opi Nion

EULEX në Kosovë ka nisur kontrollet në shtëpinë e ish-presidentit Hashim Thaçi, një ditë pas konfirmimit të aktakuzave nga Gjykata Speciale.

Forcat e EULEX përveçse kanë kontrolluar në banesën e Thaçit, kanë shkuar dhe në zyrat e PDK-së.

Thaçi dhe Veseli pas konfirmimit të aktakuzave kanë udhëtuar për në Hagë, ku janë vendosur menjëherë në paraburgim.

Ata së bashku me një sërë ish-luftëtarë të tjerë UÇK si Rexhep Selimi, Jakup Krasniqi akuzohen nga Prokuroria Speciale e Hagës për rreth 100 krime lufte ndaj popullsisë civile gjatë luftës Kosovë-Serbi dhe më pas./ Opinion.al

Pas