Aktualitet

Komisioni Hetimor për shkarkimin e Metës mblidhet sot, nga kush drejtohet


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 09:02 - 08/05/21 |
Opi Nion

Komisioni Hetimor që do të hetojë shkelje kushtetuese të Presidenti Ilir Meta do të nis menjëherë nga puna.

Kujtojmë që ky komision u votua ditën e djeshme nga Kuvendi me 98 vota prodhe 6 kundër për ngritjen e këtij Komisioni Hetimor. Bëhet me dije se ky Komision Hetimor do të zhvillojë mbledhjen e parë ditën e sotme në orën 11:00. Sipas informacioneve takimi do të zhvillohet në ambientet e Kryesisë së Kuvendit, ku mbledhja do të drejtohet nga kryetari i komisionit hetimor Alket Hyseni dhe nënkryetari Myslim Murrizi.

Afati i punës së Komisionit Hetimor i ngritur nga Kuvendi pritet që të jetë një muaj, përgjatë të cilit do të shqyrtohen të gjitha argumentet e ngritura nga Partia Socialiste për shkarkimin e Presidentit. Vendimi i shkarkimit të Presidentit duhet të mbështetet nga të paktën 2/3 e anëtarëve të Parlamentit.

Përbërja e Komisionit Hetimor:

Kryetar: Alket Hyseni;

Nënkryetar Myslym Murrizi;

Sekretar: Klotilda Bushka;

Anëtarët Vasilika HysiElena XhinaSpartak BrahoHalil JakimiNikolin StakaArlind Çarçani;

Zëvendësues: Ermonela FelajXhemal Qefalia dhe Eugen Bojaxhi/Opinion.al

Pas