Bota

Kim Jong Un urdhëroi 2 ekzekutime për të ndaluar përhapjen e Covid


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 22:55 - 28/11/20 |
Opi Nion

Sipas një raporti të CBS që citon të dhëna të dala nga Shërbrimet Kombëtare të Inteligjencës së Korenë e Veriut, Kim Jong Un ka urdhëruar ekzekutimin e të paktën dy personave, me qëllim ndalimin e përhapjes së koronavirusit.

Veçanërisht raporti thotë se lideri i Koresë së Veriut, përveç ekzekutimit të të dy qytetarëve ka urdhëruar ndalimin e peshkimit dhe mbylljen e Pyongyang, si pjesë e një serie të dëshpëruara përpjekjesh për të mbajtur larg koronavirusin dhe pasojat ekonomike të tij.

Korea e Veriut dyshohet se ka ekzekutuar një agjent aksionesh në shtator pasi e akuzoi për rënie në kursin e këmbimit.

Gjithashtu dyshohet se qeveria e Kim Jong Un ekzekutoi në gusht një zyrtar pasi theu rregullat e qeverisë për ndalimin e dërgesave jashtë vendit./Opinion.al

Pas