-Jetë dhe Stil

Këto janë ushqimet e domosdoshme për një jetë të shëndetshme


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 12:17 - 10/05/19 |
xhu lia

Dieta ushqimore është gjithnjë një nga faktorët më të rëndësishëm sa i përket pasjes së një shëndeti të mirë. Por sipas “HealthyMagazine” janë disa ushqime, të cilat duhet të jenë më të përdorshme në dietën tonë, për një jetë më të shëndetshme.

1-Bizelet

Janë një prej perimeve më të rëndësishme në dietën tonë. Bizelet duhet t’i konsumojmë shpesh për shkak të vlerave të shumta që kanë.

2-Arrat

Sipas studimeve të fundit arrat e reduktojnë shumë rrezikun e sëmundjeve kardiovaskulare.

3-Karrotat

Karrotat ndikojnë pozitivisht në shëndetin tonë dhe gjithashtu na bëjnë të dukemi më tërheqës.

4-Arra e kokosit

Ky frut ekzotik përmban acide që zvogëlojnë shpejtësinë e plakjes së trurit.

5-Çokollatat dhe vera

Çokollatat dhe vera forcojnë zemrën si dhe ndikojnë në uljen e presionit e gjakut. Po ashtu ulin shpejtësinë e plakjes së qelizave të trupit. Por kujdes nuk duhet tepruar as me çokollata dhe as me verë./Opinion.al/

Pas