Aktualitet

Këshilli i Qarkut të Kukësit i heq titullin “Qytetar Nderi”, Veton Surroit


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 15:36 - 27/11/20 |
Al Do

Publicistit dhe politkanit kosovar Veton Surroi i është hequr titulli “ Nderi i Qarkut Kukës”. Vendimi është marrë nga Këshilli i Qarkut Kukës, në mbledhjen e radhës të mbajtur të premten.

Sipas kryetarit të Këshillit, Abdulla Domi, vendimi është marrë si rrjedhojë e kërkesës drejtuar Këshillit të Qarkut nga dy intelektualë të Kukësit, të cilët sipas Domit kanë paraqitur edhe argumentet përkatës.

Ndërsa, për kryebashkiakun e Kukësit Safet Gjicin, njëkohësisht anëtar i Këshillit të Qarkut heqja e titullit është më së e arsyeshme për shkak të fushatës mediatike dhe politike që Veton Surroi po bën kundër Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës.

“Ai po bën fushat politike, mediatike kundra ushtarëve dhe ne nuk mund ta pranojmë këtë ‘Nder i Qarkut. Çfarë deri është ku? Duhet ta heqim sot dhe le të shkojë ta çojë në gjykatë”, shprehet Gjici.

Veton Surroi ishte shpallur “Nder i Qarkut” në Kukës në vitin 2015 me propozim te Klubit letrar “Anton Pashku”, Kukës, me motivin “Për kontribut të veçantë në fushën mediale dhe politike gjatë krizës së vitit 1999 dhe shpalljes së Pavarësisë së Kosovës”.

Lëvizja për heqjen e titullit vjen në një kohë kur Surroi i ka dalë në mbrojtje kreut të PD, Lulzim Basha lidhur me akuzat që iu bënë për rolin e tij në Kosovë në periudhën e pasluftës. Ai ka kritikuar gjithashtu kryeministrin Rama për qendrimin e tij në këtë debat. /Opinion.al

Pas