Kryesore

Kandidatët për kryebashkiakë,Berisha merr formulën e SHBA: I përcaktojnë anëtarët


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 20:30 - 24/01/22 |
Opi Nion

Ish-kryeministri Sali Berisha tregon formulën se si do të përcaktohen kandidatët e Komisionit të Rithemelimit për zgjedhjet e pjesshme lokale më 6 mars.

Në “Facebook”, Berisha shprehet se kandidatët do të përcaktohen nga anëtarët përmes zgjedhjeve në struktura. Ata që do të marrin më shumë vota do të jetë zyrtarisht kandidatë.

Ish-kryeministri thotë se ky proces është i ngjashëm me primaret në SHBA dhe sipas tij, është dëshmuar i suksesshëm, transparent dhe do të sjellë rezultate të mira.

Deklarata e Berishës

Ne kemi vendosur që në këto zgjedhje për kryetar në bashkitë Shkodër, Dibër, Durrës, Vorë, Rrogozhinë dhe Lushnjë të marrim pjesë.

Kandidatët tanë do t’i përcaktojnë anëtarët. Pra, do të bëhen zgjedhjet në struktura dhe kandidatët më të votuar do të jenë zyrtarisht kandidatë.

QYTETARI vendos se kush do të jetë kandidat, as Sali Berisha, as Kryesia, askush tjetër.

Ky proces është i ngjashëm me primaret në SHBA dhe është i dëshmuar si më i suksesshmi, transparenti dhe besojmë se do të sjell rezultatet më të mira për ne.

I ftoj edhe njëherë të gjithë anëtarët që të bëhen pjesë e këtij procesi për t’i dhënë legjitimitetin e duhur secilit kandidat.

Lista jonë padyshim se do të jetë listë fituese e këtyre zgjedhjeve të jashtëzakonshme në secilin kuptim të fjalës.

 

Pas