Bota

Kanadaja do të dërgojë 25 milionë $ ndihmë ushtarake për të mbështetur Ukrainën


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 16:16 - 28/02/22 |
Opi Nion

Kanadaja do të dërgojë 25 milionë dollarë ndihmë ushtarake për Ukrainën, njoftuan Mélanie Joly, ministre e punëve të jashtme dhe Anita Anand, ministre e mbrojtjes kombëtare, në një njoftim të përbashkët për shtyp të hënën.

Ukraina kërkoi drejtpërdrejt ndihmë nga Kanadaja për pajisje të mëtejshme mbrojtëse për artikuj si maskat e gazit, forca të blinduara të trupit, pajisjet e shikimit të natës dhe helmetat, thuhet në njoftim.

Forcat e Armatosura Kanadeze (CAF) do të ofrojnë gjithashtu dy avionë taktikë ajror C-130J dhe një ekip prej 40-50 personash për të paktën dy javë për të ndihmuar përpjekjet e NATO-s në Evropë.

“Ne po punojmë me aleatët tanë për të siguruar që personeli ushtarak ukrainas të jetë i pajisur siç duhet dhe së bashku me partnerët tanë në Poloni, ne po punojmë për të ofruar materialet e nevojshme ushtarake pa vonesë,”-tha Joly. “Ne do të vazhdojmë t’i ofrojmë mbështetje popullit ukrainas ndërsa ata luftojnë për të mbrojtur kombin dhe lirinë e tij,”-shtoi ajo./Opinion.al

Pas