Bota

Jeremy Corbyn kërkon falje për humbjen


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 17:01 - 15/12/19 |
Geljano Fataj

Udhëheqësi kryesor i opozitës në Britani, Jeremy Corbyn kërkoi falje të dielën për zhvillimin e një fushate shkatërrimtare që i dha kryeministrit Boris Johnson një mandat për ta nxjerrë Mbretërinë e Bashkuar nga BE-ja muajin e ardhshëm.

Por socialisti veteran mbrojti platformën e tij të majtë dhe fajësoi median për performancën më të dobët të partisë së tij që para Luftës së Dytë Botërore.
“Nuk e fsheh. Rezultati i zgjedhjeve të enjten ishte një goditje për të gjithë ata që kanë nevojë dëshpëruese për ndryshim të vërtetë në vendin tonë,” tha Corbyn për gazetën Sunday Mirror.

“Do të doja ta bashkoja vendin që unë e dua, por më vjen keq që nuk arritëm dhe unë marr përgjegjësinë time për këtë”, tha Corbyn. Zgjedhjet e parakohshme të përgjithshme të së enjtes u shndërruan në një ri-votim të referendumit për anëtarësim në BE të vitit 2016 në të cilin Johnson kryesoi çështjen Brexit. Johnson tani ka një shumicë prej 80 vendesh në Dhomën e Komunave me 650 anëtarë – një diferencë e cila është gëzua për herë të fundit nga Margaret Thatcher në vitet 1980.

I zymtë por luftarak, Corbyn tha të premten se do të tërhiqet nga posti pasi partia e tij Laburiste të përfundojë një periudhë “reflektimi” në lidhje me gabimet e saj. Partia pritet të ketë një udhëheqës të ri përpara se Anglia të votojë përsëri në zgjedhjet lokale në maj./ Opinion.al

Pas