Kronikë

Itali/ Tentativë vrasje ndaj 2 oficerëve, shqiptari do të kërkohet deri në vitin 2058Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 14:14 - 21/01/23 |
Opi Nion

Autoritetet italiane janë në kërkim të një shqiptari i cili akuzohet për tentativë vrasje të dy oficerëve të policisë në vitin 2012. Të përfshirë në këtë ngjarje ishin dhe dy shqiptarë të tjerë. Bëhet fjalë për Aleksander Tuci, në atë kohë 23 vjeç dhe Islam Sheshu 28 vjeç të cilët janë arrestuar.

Shqiptari drejtoi një bandë grabitësish dhe në vitin 2012 goditën dy karabinierë duke iu rrezikuar jetën. Pasi i shpëtoi arrestimit dhe ndjekjes gjigante, në këto 11 vite shqiptari ka mbetur gjithmonë i pagjurmueshëm nga autoritetet  italiane.

Policia italiane ka deklaruar se do të ndjekë 40-vjeçarin deri në vitin 2058, për 35 vite të tjera. Gjyqtarët thanë se nëse shtetasi shqiptar do të kapet deri në vitin 2058 do të gjykohet dhe në të kundërt nuk do të dënohet.

Vendimi i dhënë ditën e djeshme, nga një gjykatë kundër Jorgen L., tha se kohëzgjatja e hetimit është dyfishuar sipas legjislacionit italian.

Më 21 janar 2012, rreth orës 16:00 ra alarmi kur një oficer vuri re një makinë të dyshimtë në Pescantina në të cilën udhëtonin tre persona. Oficeri ka njoftuar kolegët dhe pas pak minutash në vendngjarje janë nisur patrullat.

Teksa policia po i afrohej automjetit, drejtuesi u largua me shpejtësi, dhe si rrjedhojë Jurgeni arriti t’i shpëtonte policisë, ndërsa Aleksander Tuci dhe Sheshu u arrestuan në atë moment./Opinion.al

Pas