Bota

Ishin nisur drejt Anglisë, mbytet barka me emigrantë, më shumë se 20 viktima


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 18:17 - 24/11/21 |
Opi Nion

Me dhjetëra emigrantë, që ishin nisur për në Mbretërinë e Bashkuar, janë mbytur në Kanalin i La Manshit, pasi varka e tyre është mbyt, ka thënë qeveria franceze.

Kryeministri francez Jean Castex tha se mbytja e anijes ishte një “tragjedi”, duke shtuar se ata që vdiqën ishin viktima të “kontrabandistëve kriminelë”.

Policia thotë se më shumë se 20 persona kanë vdekur, ka raportuar agjencia e lajmeve AFP.

Autoritetet franceze dhe britanike po kryejnë një operacion shpëtimi në kanal nga ajri dhe deti.

Një varkë peshkimi dha alarmin ditën e sotme pasi pikasi disa njerëz në det në brigjet e Francës.

Ministri i Brendshëm francez Gerald Darmanin gjithashtu konfirmoi në Twitter se njerëzit kishin vdekur, por ai nuk dha një numër./Opinion.al

Pas