Sociale

Instituti i Statistikave konfirmon tkurrjen, jemi 2,86 milionë banorë


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 19:44 - 10/05/19 |
b.f

Shqipëria vijon të tkurret. Sipas të dhënave të fundit të INSTAT, popullsia jonë është 2,86 milionë banorë, ose 0.3% më e ulët se një vit më parë.

Shkak për këtë është emigracioni, por edhe lindshmëria e ulët. Megjithëse kemi ende më shumë lindje se sa vdekje, diferenca mes tyre po ngushtohet ndjeshëm.

Gjatë vitit që lamë pas, popullsia u shtua vetëm në tre qarqe të vendit: Në Tiranë, Durrës dhe Vlorë, ndërsa gjithë qarqet e tjera pësuan ulje të popullsisë./Opinion.al

Pas