Kryesore

Inceneratorët/ Gjiknuri: Nëse unë kam shkelur ligjin bëni kallëzim penalBëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 20:21 - 22/02/22 |
Opi Nion

Ish-ministri i Energjetikës Damian Gjiknuri ka dëshmuar në Komisionin Hetimor për inceneratorët.

Gjiknuri u pyet nga kryetarja e Komisionit, Jorida Tabaku, në lidhje me dhënien e lejes minerare ndaj kompanisë së shtetasit Klodian Zoto.

Në përgjigjen e tij gjiknuri u shpreh se leja është dhënë me garë dhe në zbatim të ligjit dhe shtoi opozitën ta çojë në prokurori nëse gjejnë qoftë dhe një shkelje.

Pjesë nga debati:  

Jorida tabaku: Zoti Gjiknuri kam disa pyetje, dakord është një rastësi e jashtëzakonshme që ju 1 në 1 milion shqiptarë të udhëtoni me këta persona në të njëjtin avionë, apo në të njëjtin automjet siç e pranoni ju. Çfarë rastësie është të japësh një kontratë për leje minerare për kompaninë CGC të Stela Gugalljas dhe Klodian Zotos, Loran Dusha, administrator i Fierit?

Kam këtu një kontratë tjetër dhënë po Albtek Energy, sa rastësi ka me këtë kompani?

Damian Gjiknuri: Lejet minerare në Shqipëri jepen me garë me tender të hapur. Nëse kjo leje do të kishte probleme bujrum ky komision të shkojë ta hetojë është bërë garë dhe a janë plotësuar kushtet. Unë kam dhënë me qindar leje minerare dhe këtu një grusht biznesmenësh janë që merren me fushën e energjisë dhe minierave. Nëse unë kam shkelur ligjin bujrum të bëni kallëzim penal./ Opinion.al

Pas