-Kulturë

Ilir Meta: Nexhmija nuk ishte magjike vetëm në skenë, por në çdo moment


               Publikuar në : 12:00 - 07/02/20 |
xhu lia

Presidenti i Shqipërisë Ilir Meta ka shprehur hidhërimin e tij për ndarjen nga jeta të ikonës së muzikës shqiptare Nexhmije Pagarusha. Përmes një postimi të gjatë Meta u shpreh se “baresha” do jetë përherë një model referimi për brezat e rinj të artistëve, një yll i pashuar i muzikës shqiptare, këngët e së cilës do të këndohen përjetë.

Gjithashtu për shkak të njohjes nga afër me këngëtaren e madhe Meta theksoi se ndihej fatlum që ka ndarë momente të paharrueshme me të:

“Unë isha fatlum ta njihja nga afër dhe të ndaja me të shumë momente të bukura dhe të paharrueshme. Ajo nuk ishte magjike, vetëm në skenë dhe ekran, por në çdo moment të jetës së saj,”-tha Presidenti.

Këngëtarja Nexhmije Pagarusha ndërroi jetë në moshën 86-vjeçare ditën sotme pasi vunate prej kohësh nga një sëmundje e rëndë.

Postimi i plotë i Presidentit Ilir Meta:
Me shumë dhimbje e hidhërim të thellë mora lajmin tragjik të ndarjes nga jeta të Mbretëreshës së këngës shqiptare, artistes sonë të madhe e të papërsëritshme, Nexhmije Pagarusha.
E dashur dhe e admiruar nga të gjitha brezat për vokalin e jashtëzakonshëm, emocionet dhe krenarinë që i dhuroi kombit në dekada, kjo humbje e pazëvendësueshme i ka prekur sot të gjithë shqiptarët dhe admiruesit e saj kudo.

Si artiste që bëri histori në momente të vështira, falë talentit artistik, personalitetit fisnik e të spikatur, Nexhmije Pagarusha, do jetë përherë një model referimi për brezat e rinj të artistëve, një yll i pashuar i muzikës shqiptare, këngët e së cilës do të këndohen përjetë.
Unë isha fatlum ta njihja nga afër dhe të ndaja me të shumë momente të bukura dhe të paharrueshme. Ajo nuk ishte magjike, vetëm në skenë dhe ekran, por në çdo moment të jetës së saj.
Duke ndarë dhimbjen e thellë për këtë humbje të madhe, u shpreh ngushëllimet më të sinqerta familjes, të afërmve, bashkëpunëtorëve dhe të gjithë artdashësve shqiptarë.

Si një nga përfaqësueset më të mëdhaja të artit e muzikës, e nderuar dhe vlerësuar ndërkombëtarisht, me trashëgiminë e vyer që la pas, Nexhmije Pagarusha do të mbetet e paharruar për të gjithë ne./Opinion.al/

Pas