Bota

I gjenden dokumente sekrete në shtëpi, Biden: Ishin në bibliotekën personaleBëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 18:30 - 12/01/23 |
Opi Nion

Presidenti i shteteve të Bashkuara të Amerikës, Joe Biden, ka deklaruar se disa dokumente sekrete të cilat janë gjetur në shtëpimë e tij do t’i dorëzohen Departamentit të Drejtësisë.

Ai tregon se dokumentet u gjetën në bibliotekën e tij personale nga avokatët.

“Avokatët e mi kanë parë vende të tjera ku dokumente nga koha ime si zëvendëspresident janë vendosur dhe ata e kanë përfunduar kërkimin natën e kaluar. Ata zbuluan një numër të vogël dokumentesh me shënimin të klasifikuar në hapësirat e magazinimit dhe dollapët e dosjeve në shtëpinë time dhe bibliotekën time personale. Kjo është bërë në rastin e Qendrës Biden Penn. Departamenti i Drejtësisë është njoftuar menjëherë dhe avokatët kanë marrë masa që Departamenti i Drejtësisë të marrë dokumentet”, ka thënë Biden.

Richard Sauber, këshilltari special i Bidenit, në një deklaratë, ka thënë se “avokatët zbuluan midis gazetave personale dhe politike një numër të vogël të dhënash shtesë të administratës Obama-Biden me shenja të klasifikuara”./Opinion.al

 

Pas