Kronikë

I akuzuar për vrasje, i riu shqiptar arrestohet në Greqi


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 13:25 - 22/05/22 |
Opi Nion

Një 27-vjeçar shqiptar i shpallur në kërkim ndërkombëtar prej katër vitesh është arrestuar nga autoritetet greke.

Protothema. gr bën me dije se ndaj të riut ishte lëshuar një urdhër-arresti nga autoritetet shqiptare për vrasje dhe deklarim të rremë. Ai kishte arritur që të arratisej nga Shqipëria dhe të strehohej në Greqi për ti shpëtuar arrestimit.

27-vjeçari shqiptar u kontrollua në Gythio nga efektivët e policisë greke mbrëmjen e së premtes dhe kur u konstatua se ndaj tij ishte lëshuar urdhëri-ndërkombëtar,  u arrestua dhe u dërgua në Prokurorinë e Apelit të Kalamatës. Tashmë kanë nisur procedurat për ekstradimin e tij.

Pas