Bota

Hong Kong, mijëra studentë ngujohen prej ditësh në universitet


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 11:55 - 16/11/19 |
el ida

Hong Kongu vazhdon të përballet me protesta të dhunshme antiqeveritare ndërsa përplasjet midis policisë dhe qytetarëve janë bërë gjithnjë e më të dhunshme.

Ndërkaq për të gjashtën ditë me radhë, studentët në Hong Kong vijojnë të qëndrojnë të mbyllur në kampusin universitar në shenjë proteste, ndërsa autoritetet kanë bllokuar rrugët kryesore të qytetit.

Mijëra studentë kanë ngritur barrikada përqark universitetit Politeknik, ndërsa kontrollet e atyre që duan t’i bashkohen protestës, janë të rrepta. Për dy ditë me radhë, policia nuk iu afrua universitetit por kur tentoi për të liruar ambientet, u përball me bomba molotov.

Përshkallëzimi i dhunës u rikthye pas vdekjes së një studenti 22 vjeçar, gjatë një operacioni të policisë një javë më parë./Opinion.al

Pas