Rajoni

Haradinaj-Vuçiç: Serbia përjashtim nga dialogu me BE deri më 2022


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 14:33 - 19/12/20 |
Doriana Çepunaj

Pas deklaratës të Presidentit të Serbisë Aleksandër Vuçiç, cili tha se nuk do të njohë Kosovën për sa kohë do të jetë ai në detyrë ka reaguar ministrja e Jashtme e Kosovës, Meliza Haradinaj-Stublla.

Përmes një statusi në rrjetin social Twitter, Meliza Haradinaj-Stublla, ka ngritur dy hipoteza.

Ajo ka thënë se “Serbia po përjashton vetën nga dialogu i ndërmjetësimit të Bashkimi Evropian deri në vitin 2022” ose “ Ndërmjetësuesi beson se ‘normalizimi i plotë’ nuk nënkupton domosdoshmërisht njohjen reciproke.

Presidenti i Serbisë, Aleksandër Vuçiç ka deklaruar ditën e djeshme se derisa të mbahen zgjedhjet presidenciale dhe parlamentare në Serbi më 2022, nuk do të ndodhë njohja e Kosovës./ Opinion.al

Pas