Rajoni

Haradinaj i përgjigjet Mogherinit: Dialogu ka dalë nga binarët me kohë


               Publikuar në : 11:42 - 13/03/19 |
b.f

Kryeministri i Kosovës Ramush Haradinaj i është kundërpërgjigjur shefes së diplomacisë të BE-së e cila ka deklaruar se për vazhdimin e dialogut Beograd-Prishtinë duhet të hiqet taksa e vendosur nga Qeveria e Kosovës.

Haradinaj përmes një postimi në Twitter ka thënë se dialogu ka dalë nga binarët, para se qeveria të vendoste taksën 100 % për Serbinë.

“Dialogu ka dalë nga binarët shumë kohë përpara se të vendosej taksa, Federica Mogherini. Mungesa e transparencës, mbështetja e propozimit për shkëmbim të territoreve  dhe dështimi i implementimit të marrëveshjeve ekzistuese, këto janë arsyet. Dialogu mund dhe duhet të vazhdojë pa u ndërlidhur me taksën”, ka shkruar kryeministri kosovar./Opinion.al

Pas