-Teknologji

Hakerat po përdorin njerëzit për t’u bërë të pasur me kripto


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 14:39 - 26/06/21 |
Opi Nion

Njerëzit janë duke u mashtruar nga teknologjia dhe po ndihmojnë hakerat të bëhen çdi ditë edhe më të pasur, pasi kanë shkarkuar lojëra të lidhura me malware të fshehur.

Versionet e Grand Theft Auto V, NBA 2K19 dhe Pro Evolution Soccer 2018 po jepen falas në forume. Por e fshehur brenda kodit të këtyre lojërave është një pjesë e malëare-it për kripto-miniera e quajtur Crackonosh, e cila gjeneron fshehurazi para dixhitale pasi të jetë shkarkuar loja. Kriminelët kanë fituar më shumë se 2 milion Dollarë me mashtrimin, thonë studiuesit.

Studiuesit, në Avast, bëjnë me dije se këto lojëra po përhapin Crackonosh shpejt dhe kompania e programeve të sigurisë kibernetike po zbulon rreth 800 raste në kompjuter çdo ditë.

Avast zbulon softuer keqdashës në pajisjet vetëm aty ku është instaluar antivirusi i tij, kështu që ndikimi i vërtetë i Crackonosh ka të ngjarë të jetë shumë më i lartë. Deri më tani, malëare është gjetur në më shumë se një duzinë vendesh, duke përfshirë:

-Filipine: 18,448 viktima

-Brazil: 16,584 viktima

-India: 13,779 viktima

-Polonia: 12,727 viktima

-Shtetet e Bashkuara: 11,856 viktima

-Mbretëria e Bashkuar: 8,946 viktima

Avast beson se krijuesi i malWare-it mund të jetë çek, prandaj dhe emri, Crackonosh, që do të thotë “shpirt malor” në folklorin çek./Opinion.al

Pas