-U tha në Opinion

Guxholli: Si pastrohen paratë e pista përmes bizneseve


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 22:48 - 28/01/21 |
el ida

Pedagogia Zana Guxholli ka treguar në emisionin “Opinion” mënyrën se si qarkullon dhe pastrohet paraja e pistë.

Ajo tha se kryesisht përdoren biznese me xhiro të inflatuar ose parajsat fiskale, ku nuk kërkohet origjina e parave.

“Nëse nuk je kriminel që të kesh skedë dhe të jesh i dëmshëm në disa shtete të ruajnë ekretin banker”, tha Guxholli.

Pjesë nga biseda në studio

Fevziu: Si qarkullon paraja e pistë?

Guxholli: Një mënyrë është biznesi. Hap një biznes, hap një dyqan…

Fevziu: Politikan që hap dyqan?

Guxholli: E hap gruaja, vjehrra, vjehrri. Atje xhiroja inflatohet, bëhet fiktive.

Fevziu: Pra shet dy dhe thotë kam shitur 20.

Guxholli: Po ti duhet mund të bëjë edhe më shumë fatura, puna është që të pastrojë paranë, që paraja të dalë e rregullt. Një mënyrë tjetër është që del jashtë dhe e investon,.

Fevziu: Po jashtë të kërkojnë burimin e parave?

Guxholli: Parajsa fiskale.

Fevziu: Nga parajsa fiskale e çon direkt në bankë?

Guxholli: Po.

 

Pas