Bota

Grushte e karrige në parlament, burra dhe gra rrihen për buxhetinBëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 19:45 - 02/12/22 |
Opi Nion

Dhuna shpërtheu, ditën e enjte, në parlamentin e Senegalit pasi një ligjvënës i opozitës qëlloi me grusht në kokë një kolegen e tij.

Tensionet në Senegal janë rritur ndjeshëm kohët e fundit pas përplasjeve mes partive të opozitës me ato në pushtet.

E gjithë ngjarja ndodhi gjatë prezantimit të buxhetit për vitin e ardhshëm, kur deputeti Massata Samb sulmoi kolegen Amy Ndiaye Gniby nga partia në pushtet Benno Bokk Yakaa, ngjarje e cila çoi në përplasjen e shumë kolegëve të tjerë.

Gniby mori një karrige më pas dhe e hodhi në drejtim të agresorit të saj, për t’u qëlluar me shkelm më pas nga një tjetër deputet.

Pas