Rajoni

Greqi, 77 paceintë humbin jetën nga koronavirusiBëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 17:20 - 15/02/22 |
Opi Nion

Autoritetet shëndetësore në greqi bëjnë me dije se gjatë 24 orëve janë infektuar 21 412 persona, ndërkohë për fat të keq betejën me koronavirusin e kanë humbur 77 pacientë.

Që nga fillimi i pandemisë sipas mediave, në Greqi janë regjistruar 2 milion e 216 mijë e 411 të infektuar. Ndërsa numri total i vdekjeve ka shkuar në 24 mijë e 917.

Numri i pacientëve të trajtuar me intubacion është 489. Mosha mesatare e tyre është 66 vjeç. 85.7% kanë sëmundje kronike dhe moshë 70 vjeç e lart. Nga pacientët e intubuar, 369 janë të pavaksinuar ose pjesërisht të vaksinuar dhe 120 janë plotësisht të vaksinuar. Që nga fillimi i pandemisë, 4155 pacientë janë larguar nga spitali.

Pas