Rajoni

Greqi/ 10,783 të infektuar dhe 95 humbje jete nga COVID-19 në 24 orë


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 17:15 - 16/01/22 |
Opi Nion

Prej disa ditësh Greqia është duke regjistruar një rënie të numrit të të infektuarve me koronavirus. Megjithatë nga ana tjetër, numri i rasteve fatale vijon që të jetë i lartë pasi gjatë 24 orëve të fundit humbjet e jetës ishin 95.

Autoritetet e shëndetit në shtetin fqinj bënë të ditur se numri i të infektuarve për ishte 10,783, prej të cilëve 55 u regjistruan në kontrollet në pikat hyrëse të vendit. Kurse numri total i të infektuarve në vend që nga fillimi i pandemisë është mbi 1.6 milionë, prej të cilëve 49.8 për qind janë meshkuj.

Ndërsa, sa i përket rasteve të konfirmuara në shtatë ditët e fundit, 506 kanë lidhje me udhëtimet jashtë dhe 2,146 të tjera janë raste kontakti.

Pas