Kronikë

Grabiti bankën në Greqi dhe derdhi lekët në Tiranë, ekstradohet 44-vjeçari


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 10:50 - 10/10/21 |
Opi Nion

Një 44-vjeçar nga Fieri është ekstraduar në vendin tonë, pasi Gjykata e Shkallës së Parë e kishte dënuar me 4 vite burg, për veprën penale “Pastrimi i produkteve të veprës penale”. Policia njofton se Afrim Kocaqi, (mbiemri i mëparshëm Muço), banues në Fier ka kryer derdhje cash të shumës prej 3.100.000 lekë në një bankë të nivelit të  dytë në Tiranë, veprim financiar pa asnjë përshkrim justifikues i kryer në vitin  2011.

Pas regjistrimit të procedimit penal është vendosur sekuestro preventive mbi shumat monetare që gjendeshin në këtë bankë, që në momentin e sekuestrimit ishin 2.500.000 lekë.

Afrim Kocaqi kishte  bashkëpunuar me tre persona të tjerë duke kryer vjedhjen e bankës në Egjira Greqi në vitin 2011 nëpërmjet përdorimit të armëve të zjarrit .

Pas dënimit të kryer në shtetin grek, ekstradohet për shlyerjen e dënimit të mësipërm të vendosur  nga autoritetet tona gjyqësore./Opinion.al

 

 

Pas