Bota

Gjysma e amerikanëve kanë frikë se Trump mund të refuzojë të lëshojë zyrën


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 14:06 - 02/09/20 |
Al Do

Tre në katër mbështetës të sfiduesit demokrat për presidenti në SHBA, Joe Biden, janë të shqetësuar në lidhje me faktin se Donald Trump do të refuzojë rezultatin e zgjedhjeve presidenciale të SHBA nëse i humb ato, tregon një sondazh i Opinium Research për The Guardian.

Sondazhi nënvizoi frikën se presidenti nuk do të pranojë rezultatin e garës së nëntorit, duke shkaktuar një krizë kushtetuese. Javën e kaluar dy kongresmenë demokratë i shkruan Pentagonit duke kërkuar siguri se ushtria do të siguronte një transferim të rregullt të pushtetit.

Pothuajse gjysma e të gjithë amerikanëve (47%) thonë se janë të shqetësuar për mundësinë e humbjes së zgjedhjeve nga Trump por refuzimin e pranimit të humbjes, sipas Opinium. Midis votuesve të Biden, kjo shifër ngjitet në 75%, ndërsa për votuesit e Trump qëndron në 30%.

Në të kundërt, dy në pesë (41%) votues të Trump janë të shqetësuar se Biden do të humbasë por nuk do ta pranojë, në krahasim me një në katër votues të Biden (28%).

Trump ka kaluar muaj të tërë duke sulmuar integritetin e procesit të votimit. Ai deklaroi në gusht: “E vetmja mënyrë se si do t’i humbasim këto zgjedhje është nëse zgjedhjet janë të manipuluara.” Këto përpjekje inkurajojnë amerikanët që të mos i besojnë demokracisë së tyre.

Tre në pesë (60%) votues të Trump janë të shqetësuar se zgjedhjet po manipulohen, sipas sondazhit. Më shumë se gjysma e votuesve të Biden (53%) ndajnë të njëjtin shqetësim.

Presidenti ka kërkuar vazhdimisht të delegjitimojë votimin përmes postës, që pritet të rritet në një rekord të lartë për shkak të pandemisë së koronavirusit, duke bërë pretendime të pabazuara se është e prirur për parregullsi. Pavarësisht nga mungesa e provave, këto pretendime duket se kanë fituar mbështetje.

Tre në katër (73%) votuesit e Trump janë të shqetësuar nëse votimi përmes postës përdoret për të kryer mashtrim, sipas Opinium, më shumë se dyfishi i votuesve të Biden (36%) me të njëjtin shqetësim.

Për më tepër, shumica e të dy kampeve janë të shqetësuar nëse shërbimi postar nuk është në gjendje të dorëzojë fletëvotimet për votim përmes postës në kohë dhe se vota e tyre nuk do të llogaritet siç duhet. Më shumë se një e treta e qytetarëve janë të shqetësuar se nuk do të jenë në gjendje të japin votën e tyre.

Pesë shtete tashmë votojnë pothuajse tërësisht me postë dhe praktika është rritur në shkallë vendi me çdo zgjedhje presidenciale. Pandemia pritet të përshpejtojë këtë trend, nga 20.9% në 2016 në 39% të cilët thonë se votojnë me postë në 2020.

Ekziston një ndarje e fortë që Trump me sa duket po kërkon të shfrytëzojë. Më shumë se dy në tre (68%) të mbështetësve të presidentit thonë se ata synojnë të votojnë personalisht, ndërsa vetëm një në katër (27%) synojnë të votojnë me postë.

Në të kundërt, më shumë se gjysma (56%) e mbështetësve të Biden planifikojnë të votojnë me postë dhe dy në pesë (39%) synojnë të votojnë personalisht. Mosbalancimi ka ngritur frikën se mediat do të projektojnë një fitues bazuar në votat e personave, shumë përpara se të numërohen fletëvotimet.

Një skenar i mundshëm u përmblodh nga buletini ditor i Crooking Media: “Ne mund të shohim rezultate të natës së zgjedhjeve që anojnë me shumicë dërrmuese drejt Trump, me ditë vonesë para se të numërohen të gjitha fletët e votimit. Gazetarët duhet të jenë të përgatitur, në rast se Trump përpiqet të pretendojë fitoren bazuar në numërime jo të plota. ”

Sondazhi i Opinium Research konfirmon se shumë njerëz janë përgatitur për një thyerje të traditës ku fituesi deklarohet në orët e para të mëngjesit pas ditës së zgjedhjeve.

Vetëm 36% e amerikanëve thonë se ata presin të dinë rezultatin ditën tjetër, me 23% që presin ta dinë brenda javës tjetër dhe 17% duke thënë ca kohë më vonë në nëntor. Zgjedhjet e diskutueshme të vitit 2000 midis George W Bush dhe Al Gore nxitën një betejë epike ligjore që nuk u zgjidh nga gjykata supreme deri në 12 Dhjetor.

Opinium anketoi 2,002 të rritur amerikanë midis 21 dhe 25 gusht, pas konventës kombëtare Demokratike, por para asaj Republikane. Sondazhi u krye në internet dhe u projektua për të përfaqësuar popullatën e rritur amerikane sipas demografisë, arsimit dhe sjelljes së votimit në të kaluarën.

Sipas tij, Biden kryeson ndaj Trump me 15 pikë – 56% me 41% – midis atyre që janë regjistruar për të votuar dhe tregojnë se janë të sigurt për ta bërë këtë. Në shtetet me prirje jo të qartë, Wisconsin dhe Florida, Biden gëzon epërsi përkatësisht me 14 pikë (56% v 42%) dhe shtatë pikë më lart (53% v 46%).

Biden ka një avantazh të madh ndaj Trump në çështjet e kujdesit shëndetësor dhe marrëdhëniet e racave, por humb ndaj presidentit në ekonomi (42% për Trump; 39% për Biden). Kjo mbetet një nga shpresat e mëdha të fushatës Trump, duke pasur parasysh rëndësinë e ekonomisë në zgjedhjet e kaluara; Trump ka kërkuar që bizneset dhe shkollat ​​të rihapen, pavarësisht situatës së Covid-19.

Përzgjedhja e Biden e Senatores Kamala Harris si zv/presidente nëse ai fiton zgjedhjet ka rritur mbështetjen për të. Amerikanët janë më të sigurt se Harris do të ishte gati të merrte presidencën nëse situata do ta kërkonte (52%) sesa nënkryetari aktual, Mike Pence (47%).

Gjetjet e Opinium Research vijnë mes shqetësimeve në rritje se Trump, i cili ka shtyrë rregullisht kufijtë dhe ka thyer normat, është i vendosur të qëndrojë në pushtet, pavarësisht nga rezultati i zgjedhjeve.

Javën e kaluar Washington Post raportoi se kongresmenët Demokratë, Elissa Slotkin nga Michigan dhe Mikie Sherrill nga New Jersey i shkruajtën Gen Mark Milley, kryetarit të shefave të përbashkët të shtabit dhe sekretarit të mbrojtjes Mark Esper, duke vërejtur detyrimet e ushtrisë për të ndjekur urdhrat e komandantit të përgjithshëm i zgjedhur në mënyrë legjitime. /Opinion.al

Pas