Sport

“Gjeniu”, jeta e legjendës Diego Armando Maradona


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 21:46 - 25/11/20 |
Opi Nion

“Dora e Zotit”, janë këto fjalë që përshkruajnë një nga momentet më ikonike në historinë e futbollit, një gol që i përket një prej futbollistëve më të mëdhenj në historinë e kësaj loje, Diego Armando Maradona-s, i cili ndërroi jetë këtë të mërkurë në moshën 60 vjeç.

Maradona lindi në vitin 1960 në rajonin e Villa Fiorito të Buenos Aires dhe u kthye në një nga fytyrat më të famshme në planet.

Pasditen e atij momenti të “ndërhyrjes hyjnore”, një ditë plot tronditje në Meksiko Siti në vitin 1986, Maradona ishte në kulmin e karrierës së tij.

Ndërsa ai gol i parë kundër Anglisë në çerekfinalet e Kupës së Botës së vitit 1986 kaloi me një prekje të topit me dorë mbi portierin Peter Shilton, një lojtar që ishte 20 centimetra më i gjatë se argjentinasi i vogël, shfaqi mashtrimin e Maradona,  i njëjti 4 minuta më vonë shfaqi në tërësi madhështinë e aftësive të tij futbollistike.

“Gjeni! Gjeni! Gjeni!” do të thoshte në komentin legjendar të ndeshjes komentatori Victor Hugo Morales. “Nga cili planet ka ardhur? Dua të qaj”.Kështu bënë dhe lojtarët e Anglisë dhe tifozët e saj, por jo për të njëjtat arsye.

Ai gol i dytë u votua më vonë nga FIFA si “Goli i Shekullit i Kupave të Botës”. Ishte titull i përshtatshëm padyshim për një nga golat më të mirë të shënuar ndonjëherë.

Maradona ishte padyshim një emër i famshëm para Kupës së Botës së 1986, por pasi udhëhoqi Argjentinën drejt titullit ai u bë një super yll.

Por arritjet e pakrahasueshme të Maradonës në fushë shoqëroheshin me ulje ekstreme në jetën e tij jashtë tapetit të gjelbër. Varësia e tij, abuzimi me substancat, fëmijët e paligjshëm dhe grindjet për para e dëmtuan argjentinasin gjatë gjithë karrierës së tij.

Një djalë i papranuar,  fotografi me anëtarë të mafies dhe pirgjet e kokainës, u shfaqën në dokumentarin e regjisorit britanik Asif Kapadia për kohën e Maradonës në Napoli, pa dyshim periudha e karrierës së tij në futboll, ku ai pati më shumë sukses.

Ndërsa ai po pushtonte botën dhe po i sillte lavdi Argjentinës në Meksikë, jeta personale e Maradona ishte e mbështjellë me polemika. Zonja e tij Cristiana Sinagra ishte përsëri në Itali, shtatzënë me Diego Armando Maradona Sinagra. Për vite me radhë ai nuk pranoi të pranonte atësinë dhe nuk e takoi djalin e tij deri në 2003.

Filmi i Kapadia tregon raste kur Maradona ra në kontakt me Camorran dhe futbollistin që shfaqej i buzëqeshur së bashku me anëtarët e sindikatës së krimit.

Si një lojtar i Napolit, në kulmin e varësisë së tij ndaj drogës, ai do të festonte nga e diela në të mërkurë, Maradona përshkruan se si do të kthehej në shtëpi dhe do të mbyllej në banjë për t’u fshehur nga vajzat e tij të mitura.

Pavarësisht se futbolli e çoi përfundimisht në këtë rrugë të errët, Maradona e përshkroi sportin si “shpëtimin” e tij. Talenti e ndihmoi atë të nxirrte familjen e tij nga varfëria, duke lënë Boca Juniors në  Argjentinë për një transferimi rekord botëror në atë kohë në Barcelonë

“Magjistari”  kaloi dy vjet të mbushura nga dëmtimet në klubin katalanas, duke mos e shfaqur kurrë plotësisht potencialin, para se të nënshkruante për Napolin, ose, siç e tha një spiker lajmesh: “Qyteti më i varfër në Itali, blen lojtarin më të shtrenjtë në Botë.”

Në qytetin e Napolit, futbolli është një fe për banorët dhe Maradona do të bëhej Zoti i tyre.

Në prezantimin e tij, 70,000 tifozë u dyndën në stadiumin San Paolo të Napolit për të parë yllin e ri, vështirë se ishin në gjendje të besonin se futbollisti më i mirë në planet kishte zgjedhur të luante për ekipin e tyre.

Gjatë shtatë viteve të tij në klub, ai do ta drejtonte Napolin, pothuajse i vetëm, në titullin e tij të parë ndonjëherë në Serie A në 1987. Më pas erdhi dhe titulli i dytë, tre vjet më vonë, ndërsa gjithashtu udhëhoqi ekipin në Kupën e Italisë dhe Kupën UEFA.

Muralet e fytyrës së Maradonës janë pikturuar kudo në qytet dhe disa e kanë pikturuar “Djalin e Artë” me një aureolë të ndritshme. Megjithëse vinte nga një kontinent tjetër, Maradona u bë djali i birësuar i Napolit.

Pas një testi të dështuar droge në 1991 dhe një ndalimi 15-mujor të futbollit, si dhe një tjetër prove të dështuar të drogës në Kupën e Botës 1994, karriera e tij në fushë u shua

Më pas Maradona tentoi të përdorte dhe aftësitë e tij si trajner, por nuk la ndonjë shenjë të rëndësishme.

 

Pas