Politikë

Gjekmarkaj: I vetmi institucion legjitim i PD është grupi parlamentar


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 23:14 - 04/05/22 |
Opi Nion

Deputeti Agron Gjekmarkaj ka reguar lidhur me zhvillimet e fundit në Partinë Demokratike dhe mbajtjen e kuvendit kombëtar.

Ai shprehet se I vetmi institucion legjitim sot i PD është grupi i saj parlamentar dhe Kryetari i ketij grupi Enkeled Alibeaj, ndërsa shkrua se PD ka nevojë të braktisë hallet e medha të Sali Berishes dhe lojerat e vogla   të atyre që kenaqen dhe me gjëra të vogla per vete.

Reagimi i plotë

Një sqarim i nevojshem për demokratet.

Siç u pa në menyrë spontane 35 deputet të PD-së gjykuan e vendosen të mos marrin pjesë në Kuvendin e dates 30 Prill të mbajtur nga Sali Berisha dhe ndjekesit e tij të Foltores ! Kjo lidhet me vetedijen e gjithësecilit me vokacionin e tyre properendimor e pro amerikan ( me këtë nuk dua të akuzoj si antiperendimor kolegët që moren pjesë) ! Ata mendoj unë ( megjithese une kam tager vetem per vete) nuk munguan nga inati ndaj Sali Berishes as nga dashuria për Lulzim Bashen por nga disa parime të indinjuar me menyrën se si Berisha po e menaxhon betejen për ” dinjitetin” pas shpalljes “non gratta nga SHBA dhe procesin e “rithemelimit” kaq të dhunshem e të një anshem. Në këtë proces flitet për një tren që bën ty ty ty çiaf çiuf ty ty e dyer të hapura që ecen shpejt  duke lënë në stacion të gjithë ata që nuk ju bashkëngjiten “foltores”!

Po kjo mungesë nuk duhet të merret si syshkelje për askend për të formuar më vonë një parti të vules si opozita e Azerbajxhanit që i ka zyrat në pallatin e Parlamentit. Une me modesti pa pretenduar shumë se shoh veten në të tilla vizione. PD ka nevojë të braktisë hallet e medha të Sali Berishes dhe lojerat e vogla   të atyre që kenaqen dhe me gjëra të vogla per vete.

I vetmi institucion legjitim sot i PD është grupi i saj parlamentar dhe Kryetari i ketij grupi Enkeled Alibeaj  ( i cili ne rast vendimi pozitiv të gjykates së apelit edhe Kryetar i komanduar i PD) person me integritet dhe i panjollë i cili fuqinë dhe direktivat duhet ti marrë nga grupi parlamentar dhe jo nga individ të caktuar brenda tij. Nuk ka triumvirat sot në PD as duet e as Kryetar hije ka vetem një grup parlamentar si istitucion i demtuar por i pashkaterruar nga kriza e ketyre muajve.E kotë, e demshme dhe qesharake të besojmë se dikush sot në atë grup mund të bëje politike personale duke shitur si imazh kompaktesine e grupit  apo duke sajur ziafete me pulastrena për ta perfshirë atë!

Kur jam dorëhequr  me 7 Mars si Nënkryetar i PD kam besuar që PD mund të rikthehet perseri në një aset të madh kombetar , me vullnet e sakrificë  ajo mund të bashkohet ! Sot jemi shumë larg bashkimit. Po triumfon interesi individual mbi  nevojat e demokratve. Nuk e kam bërë këtë per tu bęrë pjese e një partize e as e një fraksioni. E vertete Sali Berisha ka me shume mbeshtetje tek militantet e PD po ka shume pak dhe një mal

me halle mbi shpine qe zor ti mbajë plus 32 vite pothuaj pushtet. Retorika e tij u pergenjeshtrua nga aktet , ai nuk mbajti asnjë premtim. “Rithemelimi” i tij eshtë shpesh vulgar e banal me të gjithë kaloresit e konsumimit politik e etik që mblodhi rreth vetes duke lenë menjanë  për një çast familjarizmin e krahinarizmin tribal. Por as Lulzim Basha me gjithë respketin që meriton për dorëheqjen  e tij apo tentativat e mekura per rinovim të PD pasi mori një parti të madhe dhe e beri të vogel, pasi humbi disa zgjedhje ska më kuptim tu kerkojë demokratve të investohen per karrieren  e tij. Nese bën syshkelje të tilla por shpresoj të jenë thashetheme i bie që ambicja se le të lexoje asgjë nga dialektika politike e sociale. Shqiperisë nuk i kanë vdekë njerzit , as së djathtes. PD duke mbajtur sytë tek Sali Berisha dhe ndoca duke kthyer koken te Lulzim Basha po vetë shkaterrohet. Ajo ringrihet dhe bashkohet nese zgjidhja kerkohet pertej tyre dhe tek bonsensi i tyre ( Basha një hap pas të fortë e beri me shpresen që nuk na kerkon të bëjë dy perpara)  tek gara e vertete dhe tek rithemelimi i vertete jo tek  paçavurja personale e Doktorit. Grupi i PD , ata 35 shumica prej tyre se paku me sa kam biseduar nuk shkuan në Kuvendit e dates 30 jo se po i mbajnë hatrin Bashes apo se ndihen të lidhur me të  për ndonjë projekt por per parimet e tyre. Këtë duhet ta dinë demokratet dhe shoqeria. Koleget e mi duhet të pergatiten pas kulaçit Sali Berisha ju ofron kerbaçin. Një nga një do ti quajë vegla të Edi Rames, vartes të Taulant Balles etj etj dhe ditë pas dite do ju heqë disa nga mbeshtetesit dhe votuesit  dhe po i pati në dorë i fshin me cinizem të ftohtë.

Koleget e mi nese bashke me mua nuk duan të perfundojnë si opozita e  simpatikut banaxhan e  konservator Kujtim Gjuzi duhet të punojnë per bashkimin e vertete duke mos u lodhur as duke mos u kompleksuar per ta kerkuar zgjidhjen jo tek dy partitë që po pervijohen në horizont por tek një PD e vetme. Mundesi dhe shprese ka ënde. Një më e madhe , tjetra boll e vogel e të dyja bashkë pak shumë pak për të mundur socialistet u sherbejnë per disa nevoja ca individeve e asgje tjeter . Nese tejkalojmë ato nevoja e interesa PD ringrihet! E sigurtë është se  keshtu po vritet fryma e opozitarizmit! Do të jem në parlament me këtë vetedije  në mos ja dalshim të bëjmë bashkimin të pakten t’ju them shqiptarve kush po e pengon duke ndihmuar edhe boten e analizes me kqyrjen nga brenda të politikes.

 

Agron Gjekmarkaj

Pas