Aktualitet

Gara për kreun e SPAK/Adnan Xholi:Para drejtësisë jo hallka më e fundit, por organizatoriBëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 11:15 - 16/12/22 |
Opi Nion

Teksa ka prezantuar platformën e tij, prokurori Adnan Xholi, kandidat për kreun e ri të SPAK, tha para KLP se nëse për një zyrtar do të ketë në dorë prova që është i përfshirë në afera korruptive, atëherë ai nuk do t’i  shpëtojë ligjit.

“Nëse do kemi prova se një zyrtar i lartë është përfshirë në korrupsion, nuk do t’i shpëtojë kthetrave të ligjit, por jo me fjalë boshe dhe me komente. Në SPAK punohet 24 ne 24. Prokurorët e SPAK kanë harruar ditët e pushimit. Ne jemi strukturë që paguhemi njëlloj si gjithë të tjerët, ashtu si paguheni ju, si në Prokurorinë e Përgjithshme, apo si në Gjykatë Kushtetuese. Pjesa kryesore e BKH vijnë nga fusha të tjera që nuk kanë pasur lidhje me hetimin dhe nuk kanë përvojën e duhur, por kanë vullnetin e duhur”-tha Adnan Xholi.

Ndër të tjera ai deklaroi para KLP se para drejtësisë nuk duhet të shkojë hallka më e fundit, por organizatori, financuesi dhe më të rëndësishmit.

“Jam skeptik që të shkoj para gjykatës duhet marrë me pikën fundore. Do të doja që para drejtësisë të mos shkonte hallka më e fundit, por organizatori, financuesi dhe më të rëndësishmit”-tha Adnan Xholi.

Pas