-U tha në Opinion

Fullani: Bota ka nga 15 në 47 ditë maksimumi para kesh


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 08:30 - 31/03/20 |
Al Do

Në një intervistë për emisionin Opinion, ish-guvvernatori i Bankës së Shqipërisë, Ardian Fullani shpjegoi disa nga pasojat e rënda që është duke shkaktuar dhe që do të shkaktojë në të ardhmen kriza e pandemisë së koronavirusit.

Ai iu referua një studimi të një nga bankave më të mëdha dhe prestigjoze në botë, JP Morgan, për të thënë se para kesh në xhepat e punonjëve dhe bizneseve do të ketë nga 15 deri në 47 ditë maksimumi nëqoftëse situata aktuale nuk ndryshon

Ardian Fullani: JP Morgan këto ditë ka bërë një intervistë dhe një studim dhe ka gjetur që para kesh në xhepat e punëtorëve punnjësve, njerëzve deri te bizneset ka nga 15 në 16 ditë deri në 47 ditë.

Blendi Fevziu: Pra bota ka nga 15 në 47 ditë kesh.

Ardian Fullani: Kesh në xhepat e personave e popullit ose kesh të lirë në ndërmarrje. Keshin më të madh në duar e kanë real estate. Të parën më të vogël e kanë bizneset e vogla pastaj dyqanet restorantet, hoteleria. 33 ditë e ka biznesi i madhë IT, etj. 47 ditë shkon për real estate. Në këtë kontekst e gjithë forca që u shpjegua edhe dje në një letër nga 20 personalitetet më të shquara të financës, bankës, përfshi disa cmime Nobel, i bënë G20 ku i thonë të meren masa sa më të mëdha financiare për mbështetjen e institucioneve financiare. /Opinion.al

Pas