Aktualitet

Franca mbështet “Open Balkan”:Ofron bashkëpunimin në Ballkanin Perëndimor


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 19:13 - 20/08/21 |
Opi Nion

Pas Gjermanisë, Franca bëhet vendi i radhës që mirëpret iniciativën “Open Balkan” të nisur nga Shqipëria, Serbia e Maqedonia e Veriut.

Një burim diplomatik francez i ka thënë mediave kosovare se Franca e mbështet këtë iniciativë, teksa sipas saj ofron mundësi që Ballkani Perëndimor të bëjë përparim në zhvillimin ekonomiko-social.

Gjithsesi, Francak kërkon që “Open Balkan” të jetë e koordinuar me Procesin e Berlinit.

‘’Ne mbështesim fuqizimin e bashkëpunimit rajonal në Ballkanin Perëndimor, që është jetik për zhvillimin ekonomiko-social dhe për lidhje me të ngushta me Evropën.

Në këtë kontekst, iniciativa Open Balkan e nisur më 29 korrik 2021 nga Serbia, Shqipëria dhe Maqedonia e Veriut ofron një mundësi të mirëpritur për të bërë përparim në këtë drejtim, me kusht që të jetë e koordinuar me punën në vazhdim e sipër në kuadër të Procesit të Berlinit – punë e cila duhet të avancojë në prag të Samitit të ardhshëm të Bashkimit Evropian-Ballkani Perëndimor.’’- deklaroi diplomati francez.

Pas