-Kulturë

Fotolajm/ “Vdes” pema më e vjetër në Tiranë


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 13:46 - 09/06/21 |
Opi Nion

Ka “vdekur” pema më e vjetër në qytetin e Tiranës.

Rrapi i cili gjendet tek Ura e Tabakëve, sipas ekspertëve ndodhet aty që para themelimit të qytetit dhe deri në këtë pranverë kishte çelur çdo vit si një dëshmi e gjallë dhe ‘monument’ i çdo periudhe të Tiranës.

Ndërkohë që në redaksinë e Opinion.al ka mbërritur një foto ku tregohet se këtë pranëverë rrapi nuk ka çelur. Kjo ishte pranvera e parë pas qindra vitesh që pema nuk u gjelbërua më.

Historia e kësaj peme, por edhe e kryeqytetit të vendit është trajtuar më 3 qershor nga gazetari Blendi Fevzi në emisionin “Opinion”.

Për më shumë informacion ndiqni emisionin e plotë./Opinion.al

Pas