-Kulturë

Fotografia historike e Duçes duke nënshkruar “Paktin e Tiranës”, në Romë


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 10:43 - 28/03/20 |
el ida

Nga Aurenc Bebja*, Francë – 28 Mars 2020

“Exclesior” ka botuar, të enjten e 27 janarit 1927, në faqen n°6, fotografinë historike të Musolinit duke nënshkruar “Paktin Tiranës”, në Romë, të cilën, Aurenc Bebja, nëpërmjet Blogut “Dars (Klos), Mat – Albania”, e ka sjellë për publikun shqiptar.

Z. Musolini nënshkroi të hënën e kaluar paktin mes Italisë dhe Shqipërisë

“Pakti i Tiranës, midis Italisë dhe Shqipërisë, u ratifikua të hënën në Pallatin Chigi, në Romë, dhe do të depozitohet në Lidhjen e Kombeve. Ne shohim këtu Duçen që nënshkruan dokumentin.”

Nga Aurenc Bebja, Francë, Blogu © Dars (Klos), Mat – Albania, : https://www.darsiani.com/la-gazette/excelsior-1927-fotografia-historike-e-duces-duke-nenshkruar-paktin-e-tiranes-ne-palazzo-chigi-ne-rome/

Pas