Bota

Foto të jashtëzakonshme! NASA: Ja si duken planetët ku mund të zhvendoset njerëzimi


               Publikuar në : 12:06 - 23/02/17 |
root

Disa orë më parë, gjatë mbrëmjes së djeshme NASA njoftoi zbulimin e saj më të ri, një sistem diellor vetëm 39 vite dritë larg nga i yni, në të cilin gjenden shtatë planetë me madhësinë e tokës që rrotullohen rreth një ylli të quajtur “Trappist-1”, i ngjashëm me diellin tonë.

Këto planetë janë të përpara nga shkëmbi dhe në sipërfaqe kanë temperatura të përballueshme për njerëzimin. Sipas shkencëtarëve të NASA-ës, këto planet kanë potencialin për të mbajtur ujë.

planets

Gjatë konferencës për shtyp, autori kryesor i studimit Michael Gillon, një astronom në Universitetin e Liege të Belgjikës gjatë konferencës për shtyp tha se njerëzit do të dëgjojë shumë më shumë për këtë sistem ujor në muajt dhe vitet që do vijnë.

Gjithashtu studiuesit shprehen së në këto tre mund të ketë oqeane ku zhvillohet jeta nënujore.

Planetët e etiketuar 1b-1h janë gjetur me anë të teleskopëve duke përdorur metodën “transit”. Kjo quhet mënyra kur orbita dhe pjesë të planetëve të tjera maten teksa kalojnë para yllit të tyre, duke i shkaktuar atij një zbehje të shkurtër.

nasaposter

Ndërsa tani NASA ka publikuar dy postera me anë të të cilave ka ilustruar sistemin diellor që ka zbuluar./ opinion.al

 

Pas