Bota

Foto/Pamje satelitore, ja si duket qyteti ukrainas para dhe pas sulmeve ruse


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 16:28 - 10/03/22 |
Opi Nion

Pamje të marra nga sateliti tregojnë se si është shndërruar një qytet ukrainas pas sulmeve të herë pas hershme ruse.

Pamjet e para janë marrë më 21 qershor 2021, para se të ndodhte pushimi i Rusisë në Ukrainë. Ndërsa pamjet e 9 marsit 2022 janë pas pushtimit të Rusisë, i cili filloi më 24 shkurt 2022.

Imazhet e mëposhtme tregojnë shkallën e dëmtimeve të shtëpive, dyqaneve, ndërtesave dhe infrastrukturës në qytetin Mariupol.

Qyteti juglindor i Ukrainës prej ditësh po përballet me sulme të shumta të trupave ruse, një nga më të rëndët të raportuar në Mariupol ishte sulmi në maternitetin e tij./Opinion.al

Pas