Sport

Formula e klasifikimit në BotërorBëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 17:25 - 30/11/22 |
Opi Nion

Janë ndeshjet e fundit në grupe dhe disa skuadra ende nuk janë të sigurta për kualifikimin. Një pjesë e tyre madje rrezikojnë të përfundojnë me pikë të barabarta.

Por çfarë ndodh nëse dy ose më shumë ekipe përfundojnë në të njëjtën kuotë pikësh në Botëror. Pozicionimi në tabelën e klasifikimit do të vendoset duke nisur nga golat.

Fillimisht vlerësohet diferenca e totalit të golave, më pas numri i atyre të shënuar. Më tej FIFA përllogarit përballjet direkte të skuadrave, me pikët të ndara mes tyre, diferenca e golave e ekipeve respektive dhe numri më i lartë i golave të shënuar.

Kur edhe këto hapa nuk japin zgjidhje, kalohet te renditja fair play dhe në fund shorti. Ndryshe nga Europiani, që prej vitit 1998, në Kupën e Botës zbatohet kjo formulë.

Një situatë e tillë ndodhi në edicionin e kaluar të Botërorit, i zhvilluar në vitin 2018 në Rusi. Në vlerësim u mor ‘fair play’. Japonia arriti të kalojë në turin pasardhës, pasi Senegali kishte marrë 2 kartonë të verdhë më shumë./ Tv Klan

Pas