Bota

Forbes publikon listën, kush janë më të pasurit e SHBA dhe sa vlejnë


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 23:08 - 09/09/20 |
Al Do

Revista amerikane Forbes ka publikuar listën e saj të përvitshme “Forbes 400” ku listohen njerëzit më të pasur të SHBA.

400 më të pasurit e Amerikës kanë një vlerë rekord 3.2 trilionë dollarë, 240 miliardë dollarë më shumë se një vit më parë.

Themeluesi dhe CEO i Amazon Jeff Bezos, me pasuri 179 miliardë dollarë, është numri një për të tretin vit radhazi, i ndjekur nga Bill Gates në vendin e dytë.

Që të hysh në listën e 400 më të pasurve duhen minimumi 2.1 miliardë dollarë.

Në një video të postuar në Instagram, tregohet se si në dekadën e fundit kanë ndryshuar 10 miliarderët e parë të listës. Ajo që bie në sy është rritja meteorike e Jeff Bezos, Marc Zuckenberg dhe Elon Musk në 4 vitet e fundit. Video me poshte tregon si kane ndryshuar te pasurit e SHBA ne vite./ Opinion.al

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Forbes (@forbes) on

Pas