Bota

Fizikanti italian: Pas 2 javësh do arrijmë në 400 të vdekur në ditë


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 18:17 - 24/10/20 |
el ida

“Jemi pranë dështimit dhe pa masa drastike pas dy javësh do të numërojnë 400 të vdekur në ditë”. Është ky alarmi i fizikanit italian Giorgio Parisi i ftuar në Tgcom 24.

“Do të ishte e nevojshme të reduktojmë kapacitetet e transportit publik në 40%” ka vijuar shkencëtari që është njëkohësisht një nga 100 firmëtarët e letrës dërguar presidentit Mattarella, të cilit i kërkojnë masa shtrënguese.

“Shkollat fillore dhe 9-vjeçare duhet të jen ëtë fundit që të mbyllen”, ka përfunduar ai.

Italia regjistroi sot 19,644 raste të reja me Covid, ndërsa Ministri i Shëndetësisë, Roberto Speranza, thirri këtë pasdite Komitetin Teknik Shkencor. Takimi me ekspertët do të analizojë masat e reja të mundshme për të frenuar rritjen e infeksioneve./ Opinion.al

 

Pas