Aktualitet

Firmosi mbajtjen e zgjedhjeve në UT, rektori Koni shkarkon pedagogen


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 17:10 - 06/05/20 |
Al Do

Rektori i Universitetit të Tiranës, Mynyr Koni ka vendosur të shkarkojë nga detyra pedagogen e Fakultetit të Shkencave Sociale, Majlinda Keta.

Në vendimin e firmosur nga Koni jepen renditen një sërë shkeljes së pedagoges Keta, që ka shkelja e udhëzimeve të Ministrisë së Arsimit lidhur situatën e COVID-19 e deri tek moszbatimi i udhëzimeve të rektoratit për nisjen e procesit të zgjedhjeve për rektor dhe anëtarë senati

Mesa duket kjo e fundit ka qenë edhe arsyeja kryesore e shkarkimit të pedagoges Keta. Ajo është anëtare e Komisionit Institucional të Zgjedhjeve të Universitetit të Tiranës.

Në arsyetimin e tij rektori shkruan se zonja Keta ka “shkelur në mënyrë flagrante rregulloren për organizimin e zgjedhjeve për autoritetet dhe Senatin Akadamik të UT, duke përgatitur, firmosur dhe dërguar me email edhe në formë shkresore dokumenta, të cilat janë në shkelje të rregullores së sipërcituar. Moszbatimi i shkresës së rektorit të UT për ndërprerjen e menjëhershme të veprimeve të paligjshme me pasoja për Universitetin”.

Pra pedagogia është shkarkuar pasi nxori urdhrin për zgjedhjet ne Universitetin e Tiranës, ndërsa më pas përcolli me email njoftimin në fjalë ku  ku aplikantët duhet të dorëzonin kandidaturat e tyre nga 4 prilli, deri në 8 maj. Nga ana tjetër në fakultete nuk ka as studentë nëpër auditorë. /Opinion.al

Pas