Rajoni

Festat e fundvitit, Greqia merr masa të reja anti-COVID


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 16:37 - 14/12/20 |
Doriana Çepunaj

Greqia ka marrë masa të reja anti-COVID, gjatë festave të fund vitit, për të parandaluar përhapjen e koronavirusit. Masat e reja kufizuese u njoftuan nga zëdhënësi i qeverisë, Stelios Petsas, i cili tha se nuk do të lejohet lëvizja e askujt nga ora 22:00 deri në orën 05:00.

Grekët do të festojnë Vitin e Ri me deri në nëntë persona nga dy familje në tavolinë dhe Krishtlindjet po ashtu.

“Për prag të Krishtlindjeve dhe prag të Vitit të Ri, ne i rekomandojmë të gjithëve që këto festa të mos jenë rast për të përkeqësuar situatën.

Në çdo rast, nuk lejohet të mblidhen në shtëpi më shumë se 9 persona nga dy familje, ndërsa ndalimi i qarkullimit do të zbatohet nga ora 10 deri në 5 të mëngjesit “, tha Stelios Petsas.

Në lidhje me hapjen e shkollave, ai tha se shkollat do të hapen me 7 janar ashtu siç është vendosur në fillim.

Po ashtu, Petsas bëri me dije se vendi do të nisë vaksinimin kundër COVID në janar të 2020.

Masat e marra vijnë me qëllimin për të mbajtur nën kontroll pandeminë në Greqi, pasi vendi ka shënuar një rritje të konsiderueshme të rasteve të reja me COVID-19./Opinion.al

Pas