Bota

FBI arreston gruan që vodhi të dhënat personale të 106 milionë amerikanëve


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 12:21 - 30/07/19 |
el ida

Të dhënat personale të rreth 106 milionë personave në Shtetet e Bashkuara dhe në Kanada u vodhën pas një sulmi kibernetik kundrejt shërbimeve financiare të kompanisë Capital One, e cila është një nga prodhueset më të mëdha të kartave të kreditit në SHBA.

Sipas Capital One, të dhënat e vjedhura përfshijnë emra, adresa dhe numra telefoni të njerëzve që kanë aplikuar për karta krediti, por fatmirësisht hakerja nuk ka arritur të ketë qasje në numrat e llogarive të kartave të kreditit.

Sulmi, i cili preku rreth 100 milionë individë në SHBA dhe 6 milionë në Kanada, u identifikua më 19 korrik por u bë publik vetëm pas arrestimit të Paige Thompson nga FBI, si hakere e dyshuar.

Seanca dëgjimore për 33-vjeçaren është caktuar më 1 gusht në Sietëll, ndërsa çështja ka ringritur pikëpyetje të shumta mbi sigurinë e kartave dhe llogarive bankare./Opinion.al

Pas