Kronikë

EUROPOL arreston 67 persona,operacion në 31 vende përfshirë dhe Shqipërinë


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 17:01 - 11/05/21 |
Opi Nion

Policia e Shtetit, ka marrë pjesë në një operacion policor ndërkombëtar të koordinuar nga EUROPOL dhe INTERPOL. Operacioni i quajtur “PANDORA V” u drejtua nga Garda Civile Spanjolle, me koordinimin ndërkombëtar të mbështetur nga EUROPOL, INTERPOL dhe Organizata Botërore e Doganave (OBD).

Në këtë operacion janë përfshirë 31 vende dhe janë sekuestruar mbi 56 400 mallra kulturorë ndërsa janë arrestuar 67 persona. Objektet e sekuestruara përfshijnë objekte arkeologjike, orendi, monedha, piktura, instrumente muzikorë dhe skulptura.

Gjatë fazës operacionale, dhjetëra mijëra kontrolle u kryen në aeroporte të ndryshme, porte, pika të kalimit kufitar, si dhe në shtëpitë e ankandeve, muzeume dhe shtëpi private. Si rezultat, më shumë se u hapën 300 hetime.

Rezultatet e Patrullës Kibernetike:

Brenda kornizës së operacionit “Pandora V”, Policia Kombëtare Hollandeze (Politie) organizoi një javë pesëditore të patrullës kibernetike duke u përqendruar në tregjet online. Agjencitë e Zbatimit të ligjit nga 15 vende, me mbështetjen e EUROPOL, INTERPOL dhe ËCO, identifikuan shitje të dyshimta në internet, si rezultat i së cilës u hapën 15 hetime të reja.

Koordinimi ndërkombëtar:

EUROPOL, si bashkudhëheqës i këtij veprimi, luajti një rol kryesor në zbatimin e të gjithë operacionit duke lehtësuar shkëmbimin e informacionit, dhe duke siguruar mbështetje analitike dhe operacionale. ËCO siguroi kanalin e saj të sigurt të komunikimit CENComm dhe lehtësoi shkëmbimin e inteligjencës midis agjencive të ndryshme.

INTERPOL, përmes sistemit të komunikimit të sigurt i 24/7 lidhi vendet pjesëmarrëse të Ballkanit dhe Evropës në shkëmbimin e informacionit, duke mbështetur funksionimin e plotë me një ekspert të përkushtuar për të kontrolluar dy herë kërkimet kundër bazës së të dhënave të vjedhura të veprave të artit të INTERPOL për të gjetur dhe identifikuar të vjedhurit dhe ende mungojnë sendet e vjedhura./Opinion.al

 

 

Pas