Aktualitet

Euro 1968/ Kur Kombëtarja e Shqipërisë eliminonte GjermaninëBëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 13:22 - 13/05/16 |
b.f

Për Shqipërinë, E”uro 1968″ do të kujtohet si një nga kulmet e futbollit shqiptar. Nëse në “Euro 1964” kaluam “traun” helen, pasi Greqia refuzoi të luante me Shqipërinë, e më pas Panajot Pano, me golin e tij kundër Danimarkës, firmosi edhe fitoren e parë në Europë, në Kampionatin e tretë Europian, kuqezinjtë e drejtuar nga Loro Boriçi arritën rezultatin më të rëndësishëm në Europë, teksa me barazimin 0-0 në Tiranë, i “hoqën qafe” Italisë, kampiones së ardhshme të “Euro 1968”, një nga pretendentët më të mëdhënj, Gjermaninë.

foto2

Shqipëria eliminon Gjermaninë Shqipëria bënte pjesë pikërisht në grupin 4, i vetmi me tri ekipe, kur shtatë të tjerët ishin të gjithë me nga katër. Përballë kombëtares sonë, dy kundërshtarë të mëdhenj: Gjermania Perendimore, kampione e botës në vitin 1954, dhe Jugosllavia, që do të mbërrinte më pas deri në finalen e “Euro 1968”. Në katër ndeshje nuk arritëm të shënonim asnjëherë, teksa pësuam 12 gola. Por, pikërisht në këto eliminatore është arritur edhe një nga rezultatet më të mëdha të Shqipërisë në arenën ndërkombëtare, i cili solli edhe fundin e aventurës nëj kolosi, si Gjermania e asaj kohe, në kualifikueset e “Euro 1968”. Është pikërisht barazimi i vetëm i Shqipërisë në 14 takime të luajtura historike me Gjermaninë, në debutimin e saj të parë në një Kampionat Europian.

foto3

Një barazim 0-0 në Tiranë, si hakmarrje e asaj humbjeje poshtëruese 6-0 në Dortmund, pikërisht në ndeshjen hapëse eliminatore të turneut e ku, Gerd Myleri i famshëm, 7 herë golashënuesi më i mirë i Gjermanisë, 1 herë i Botërorit 1970 dhe 1 herë i Europianit 1972, në debutimin e tij me fanellën e Gjermanisë na shënoi jo pak, por 4 gola. Sulmuesi i Këlnit, Johanes Lohr, me dy golat e tij, kompletoi “shifrën tenistike”. Jugosllavia, të cilës i kishim hequr nga duart titullin e Ballkanit në vitin 1946, na mposhti dy herë: 2-0 në Tiranë dhe dyfishin në Beograd, 4-0.

19 lojtarë përdori trajneri i madh shqiptar Loro Boriçi gjatë katër takimeve, ku spikasin 3 portierë të ndryshëm: Mikel Janku (portier), Koço Dinella (portier), Jani Rama (portier), Fatmir Frashëri, Ali Mema, Teodor Vaso, Ramazan Rragami, Josif Kazanxhi, Niko Xhaçka, Skënder Hyka, Panajot Pano, Sabah Bizi, Bahri Ishka, Frederik Gjinali, Lin Shllaku, Medin Zhega, Lorenc Vorfi, Foto Andoni e Gani Xhafa.

foto11

 

 

KOMENTO (0)

Shkruaj nje koment

    Pas