Aktualitet

Emrat/ Arrestohen 18 shqiptarë për trafik droge në Itali dhe Gjermani


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 13:48 - 10/09/18 |
b.f

Dy grupe kriminale që shpërndanin kokainë, heroinë, e marijuanë në Italinë e veriut dhe në Gjermani janë shkatërruar sot gjatë një operacioni të koduar “Alba Bianca”.

Në Itali janë arrestuar 16 persona, 13 prej tyre janë shtetas të Shqipërisë me banim në Bolzano, Merano, Bressanone, Laives, Chiusa, Treviso, Opera e Manerba. Njëri prej të arrestuarve është shtetas i Kosovës dhe një tjetër është shtetas italian me origjinë shqiptare.

Policia italiane tha se dy grupet kriminale bashkëpunonin mes tyre, njëri në Veri të Italisë e tjetri në Bavari të Gjermanisë. Grupet kishin degëzime të shumta në territorin italian në rajonet e Lombardisë , Veneto e Piemonte deri në Belgjikë dhe Hollandë.

Hetimet e këtij operacioni kanë nisur në janar të 2016 pas sekuestrimit të 91.5 kg kokainë në kufirin italian me Austrinë.

Që prej nisjes së hetimit të këtij operacioni e deri më arrestimet e ditës së sotme këtyre dy grupeve trafikantësh u janë sekuesstruar 120 kg drogë e tipit marijuanë, kokainë e heroinë në vlerë mbi 20 milionë euro , 8 automjete të përdoruara për trafikun e drogës, mbi 100 mijë euro para cash si dhe janë arrestuar gjithsej 40 korrierë e trafikantë drogë.

Emrat

Të arrestuarit e grupit të parë kriminale:

– Florjan Musaj
. Eduart Gona
– Artur Muca
– Eljon Baruti
– Keti Shani
– Klevin Kodra
– Artan Sokola
– Shafique Mohammad Amar
– Rajmond Prenga
– Ben Jale AZiza Omar
– Erion Alla
-Halil Alla

Ndërsa grupi i dytë kriminal përbëhej nga shtetasit e arrestuar:

– Vaskë Xherahu
– Hamit Bushi
– Arben Lleshi
– Odeon Proko
– Blerina Cela
– Manfred Hophensberger
– Qerim Lumi

Pas